У сучасних умовах державотворчих та правотворчих процесів в Україні та світі неабияке значення для утвердження принципи верховенства права та з метою гарантування прав людини у її відносинах з владою має правовий захист з боку незалежного, неупередженого та авторитетного органу – суду. Судовий механізм захисту прав людини, як один із правових інструментів, дозволяє усунути свавілля з боку влади, забезпечує проведення у життя принципу відповідальності влади за свою діяльність перед людиною. Цей механізм має назву «адміністративне судочинство».
Адміністративне судочинство – це нормативно визначена діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, які порушуються з приводу правових спорів, що виникають між органами публічної адміністрації та фізичними і юридичними особами щодо відновлення порушеного суб'єктивного права заінтересованої особи. Це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ, тобто публічно-правових спорів, в яких хоча б однією стороною є суб'єкт публічної адміністрації. Такі спори виникають з приводу порушення органами державної влади прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб. Виходячи з цього можна зауважити, що адміністративне судочинство має виключно юрисдикційний характер, тому що в його основі лежать правові спори.
Актуальність вивчення проблематики дисципліни «Адміністративне судочинство» здобувачами вищої освіти зумовлена низкою чинників, серед яких, слід відзначити: 1) розвиток адміністративного судочинства і формування адміністративних судів відповідає потребам побудови правової держави; 2) в правовій державі мають бути встановлені та забезпечені публічні інтереси, що означає необхідність піклування держави про судово-правовий захист суб’єктивних публічних прав і свобод громадян і юридичних осіб; 3) здійснення справедливого, неупередженого та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Після завершення вивчення дисципліни «Адміністративне судочинство» отримані знання, вміння та навички будуть необхідні для засвоєння навчального матеріалу в рамках ОК, які вивчатимуться на магістратурі, та під час практичної діяльності.
Метою є вивчення та засвоєння положень чинного законодавства України, яке регулює особливості розгляду адміністративних справ в адміністративних судах, поняття та принципів адміністративного судочинства, його правової природи, організації адміністративних судів, що сприятиме оптимізації правотворчого та правозастосовного процесів у зазначеній сфері, а також поглиблення та систематизація знань, засвоєних під час лекційних, практичних занять та під час самостійної підготовки здобувачами вищої освіти.
Завдання навчальної дисципліни є забезпечити:
- засвоєння здобувачами вищої освіти основних теоретичних та практичних питань, запровадження та функціонування адміністративного судочинства в Україні, з’ясування сутності адміністративного судочинства та його відокремлення від суміжних понять;
- набуття здобувачами умінь і компетентностей щодо звернення до адміністративного суду, ознайомлення з положеннями чинного законодавства у сфері адміністративного судочинства, а також з матеріалами навчальної, та іншої юридичної літератури щодо функціонування адміністративних судів в Україні;
- вироблення у здобувачів практичних навичок складання проектів процесуальних документів, які використовуються під час розгляду справ у адміністративних судах;
- набуття умінь та навичок практичного застосування норм, шляхом аналізу матеріалів судової практики адміністративних судів та Верховного Суду з розгляду різних категорій публічно-правових спорів.
- Викладач: Пузирна Наталія Станіславівна